JAVORNÍKY – ORGOŇOVA KÝČERA 2022

 

                     JAVORNÍKY – ORGOŇOVA KÝČERA

                                                   2022

 

Trasa:

Stanovnice rozc. Skaličí – Malý Javorník CZ/SK – Orgoňova Kýčera – Chrcholinec – sedlo Klapy – Považská Bystrica.


26.7.úterý

Stanovnice rozc. Skaličí – Frňovské sedlo – Malý Javorník – sedlo Adamkov: MAPY.CZ

Vlakem, vlastně NAD protože je výluka, přijíždím do Karolinky. Následující dva, tři dny půjdu vandrem do Považské Bystrice. Dnes mám před sebou jen pár kilometrů do sedla Adamkov, takže nemusím nikam kvaltovat a zajdu si na oběd do restaurace Posezení na Náměstí. Obsluha příjemná, jídlo na pohodu a pivko také.

Po obědě sedám na místní bus, kterým popojedu na zastávku Stanovnice rozc. Skaličí. Chvíli sedím pod přístřeškem zastávky než přestane pršet. Pak vyrážím po žluté značce do Frňovského sedla a dál na Malý Javorník. Všude je mokro. Dva dny téměř bez přestání lilo jak z konve. Ale předpověď slibuje od dnešního odpoledne vyjasnění a následující dny mají být bez deště.

Na Rakošovém

Na Rakošovém

Frňovské sedlo

Frňovské sedlo

Na Malém Javorníku je plno lidí. Sbírají borůvky. Pokračuji k tur.přístřešku. U něho odbočím na modrou značku a kolem pramene Papradnianky scházím do sedla Adamkov. Tady pro dnešek končím. Večer zase pršelo, takže střecha nad hlavou přišla vhod 😎

sedlo Adamkov, přístřešek

sedlo Adamkov, přístřešek

Parkují tu stavební stroje. Slováci asfaltují štěrkovou lesní cestu. Nicméně vpodvečer tu panuje klid. Oheň nerozdělávám. Dřevo je stejně mokré. Večeři vařím na plynovém vařiči.


27.7.středa

sedlo Adamkov – Javoričie – Orgoňova Kýčera – Chrcholinec – Kadúbek – tur.přístřešek Hviezda: MAPY.CZ

Ráno vstanu už před šestou. Sluníčko pomalu stoupá nad stromy a vypadá to na krásný den bez mraků a deště. Přes Javoričie a sedlo Orgoňova Kýčera jdu svižným tempem a nedělám zastávky. Před desátou jsem na vrcholu Orgoňovy Kýčery (960m). Stojí tu dřevěná socha starého Orgoňa, jednoho z posledních uctívačů pohanských bohů. Z návštěvní knihy vyčtu, že v brzké době se tu plánuje postavit dřevěná rozhledna.

Orgoňova Kýčera (960m)

Orgoňova Kýčera (960m)

Pár stovek metrů od vrcholu, u cesty, je možné vidět několik balvanů (Orgoňovy kameny) a na jednom z nich je možné spatřit údajný poslední Orgoňův odkaz. Nicméně kámen už je hodně obrostlý lišejníky a mechem a nápis je sotva zřetelný…

Orgoňovy kameny (kámen s runami)

Orgoňovy kameny (kámen s runami)

Před polednem přicházím do sedla Chrcholinec. Je odtud vidět Papradno. Asi půl hodiny cesty z Chrcholince objevím kouzelné místo se studánkou a přístřeškem – Kadúbek.

Kadúbek, přístřešek

Kadúbek, přístřešek

Ze studánky doberu vodu a protože je čas oběda, zdržím se zde asi hodinu. Tohle místo je oáza klidu a pohody 😎

Kadúbek, výhled

Kadúbek, výhled

Z Kadúbku jdu přes Bukovinu a Hojdíkov k turistickému přístřešku Hviezda. V roce 2018 ho zde postavili poľovníci z Prosného. Je zde ohniště, kadibudka a nedaleko pramen. Ovšem ten je v letošním suchém létě vyschlý.

Udiča - Prosné, přístřešek

Udiča – Prosné, přístřešek

Do patra přístřešku se vyleze po žebříku a je zde luxusní prostor na přespání. Vyspí se tu klidně 8-10 lidí. Sotva opeču nad ohněm buřty, tak se přižene bouřka a leje jak z konve. Po 22h liják ustane a až do rána je klid.


28.7.čtvrtek

Tur.přístřešek Hviezda – sedlo Klapy – Lopatina – Orlové – žst.Považská Bystrica: MAPY.CZ

Dnes mě čeká už jen závěrečný úsek vandru. Scházím dolů do sedla Klapy. V místě, kde se kříží modrá značka se silnicí do Udiče, je křížek a stůl s lavičkami ve stínu vzrostlých stromů. Fajn místo na odpočinek. Pokračuj dál a předem mnou se tyčí dominanta Púchovské vrchoviny: Klapy (654m). Je součástí přírodní rezervace Klapy. Návštěvu si ale nechám na jindy. Dnes to z časových důvodů už nestihnu. I tak je z louky pod kopcem pěkný výhled na Udiču, Váh a Nosickou přehradu.

Udiča

Udiča

Nosická přehrada na Váhu, vpravo Klapy (654m)

Nosická přehrada na Váhu, vpravo Klapy (654m)

U rozcestníku Lopatina dělám krátkou zastávku. Je tu odbočka, která vede k Považskému hradu. Návštěvu hradu spojím někdy jindy s výstupem na Klapy. Po modré sejdu dolů do Orlové. Přejdu po mostě nad Hričovským derivačným kanálom a Váhem.

Považská Bystrica, Váh

Považská Bystrica, Váh

Po levé straně stojí estakáda D1. Je to nejdelší most na Slovensku. Měří 2081m. Za ním se v pozadí tyčí hřeben Veľkého Manína. Třídenní vandr zakončuji na nádraží.

Považská Bystrica, žst.

Považská Bystrica, žst.


Účastníci: Vlasta

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Navštívené země, Slovensko se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář