SLANSKÉ VRCHY 2022

                                         

                                           SLANSKÉ  VRCHY

                                       (severní část pohoří)

                                                    2022

Slanské vrchy je vulkanické pohoří na východě Slovenska, které se táhne od Prešova kolem Košic až do Maďarska. Nachází se zde velké množství přírodních zajímavostí a vyhlídek.

Trasa:

Ruská Nová Ves – Javornická Poľana – Čierna hora – Starý priateľ – Práporec – Šimonka – Zlatá Baňa – Ruský Nová Ves


12.9.pondělí

Ruská Nová Ves – Zbojnický hrad: MAPY.CZ

Vlakem cestuji do Prešova a pak busem č.46 do Ruské Nové Vsi. Odtud pěšky po červené značce vyrážím na Zbojnický hrad, nazývaný také Solnohrad. Cestou míjím historický vodojem z roku 1936, podcházím stožár ZVN 400kV a po necelé hodince stojím pod hradem. Nejprve zkontroluji stav vody ve studánce. Stojatá voda, max. na převaření. Solný potok pod hradem je vyschlý. Naštěstí mám svoje zásoby vody včetně pivka 😎 Shazuji bágl na lavičku u ohniště a jdu na prvotní prohlídku hradu než se setmí. Výhled je úchvatný. A kvůli výhledům je hrad hojně navštěvovaný, protože z hradeb se toho zase tolik nedochovalo.

Zbojnický hrad (Solnohrad)

Zbojnický hrad (Solnohrad)

Zbojnický hrad (Solnohrad), výhled na Prešov a okolí

Zbojnický hrad (Solnohrad), výhled na Prešov a okolí

Zbojnický hrad (Solnohrad)

Zbojnický hrad (Solnohrad)

Rozdělám oheň. na večeři budou buřty. Začíná se ochlazovat. Dva dny souvisle pršelo a vzduch je chladný. Spát budu na povale tur.přístřešku. Na žebříku je znát zub času, ale vylézt se po něm dá…


13.9.úterý

Zbojnický hrad – Javornická Poľana – Hanušovské sedlo – Čierna hora – Hermanovský hrebeň – chata za Oblíkom – Údolie obrov – útulna Starý priateľ:  MAPY.CZ

Zbojnický hrad (Solnohrad), ranní výhled na Prešov

Zbojnický hrad (Solnohrad), ranní výhled na Prešov

Ráno před odchodem vyběhnu na hrad a pokochám se výhledem na okolí. Pak už šlapu do kopce k chatě Sova. U studánky dobírám vodu. Je to asi nejvydatnější studánka na kterou během vandru po severní části Slanských vrchů narazím. U chaty je velké ohniště s lavičkami.

studánka pod chatou Sova

studánka pod chatou Sova

Nad Remetovou (937m) udělám krátkou přestávku. Výhled je omezený větvemi stromů. Zajímavostí je teploměr připevněný na stromě. Během následujících dní narazím na další teploměry upevněné povětšinou na stromech poblíž turistického značení. Kolem chaty Fricka pokračuji na Javornickou Poľanu. Studánka cca 250m nad Frickou je téměř vyschlá… Pár desítek metrů před Javornickou Poľanou vyplaším statného jelena. V rychlosti ho vyfotím jak přeskakuje cestu a mizí v lese. Javornická Poľana je kouzelné místo. Připomíná Hraničky v Rychlebkách. Nachází se tu krytý sůl s lavicemi, ohniště a kdo chce může se zapsat do návštěvní knihy.

Javornícka poľana (960m)

Javornícka poľana (960m)

Šarišské Moai - Vartáše

Šarišské Moai – Vartáše

Na Tri chotáre (1025m) je to zase do kopce 😆  Výhledy odtud nejsou žádné. Pokračuji do Hanušovského sedla. Odtud cesta prudce stoupá k Vartášom. Nazývané také Šarišské Moai. Jsou pozůstatkem vulkanické činnosti v třetihorách. Skály jsou na docela prudkém svahu a po listí to dost klouzalo.

Lysá (956m) je zalesněný vrchol podobně jako Tri Chotáre, takže bez výhledů. Studánka pod Lysou je upravená, ale téměř bez vody. Sem tam kapka. Tady potkávám prvního turistu. Jde opačným směrem a jen nalehko s malým batohem.

 

U Zbojnických skal se nějakou dobu zdržím, abych si je prohlédnul. Někdo tu vybudoval ohniště s kamenným ohrazením proti větru. Za pěkného počasí romantické místo na přespání 😉  Na okraji nejzápadnějších skal je částečný výhled omezený větvemi stromů.

Zbojnícke skaly

Zbojnícke skaly

https://eu.zonerama.com/galerievlasta/Photo/8943104/346398903

Zbojnícke skaly

Čierna hora (1073m) je druhý nejvyšší vrchol Slanských vrchů, ale je zalesněný, takže opět bez výhledů. Ale je tu ohniště a taktéž teploměr.

Čierna hora (1073m)

Čierna hora (1073m)

Přes Adamovo peklo klesám do sedla Červená Mláka. V sedle nic zajímavého není a tak šlapu dál k rozcestníku Hermanovský hrebeň. Tady odbočuji doleva na modrou značku a pokračuji na Lúku za Oblíkom. Pod vrcholem zvaným Kuria hora (823m) je odbočka k útulni Demänovica (zvaná též Kurín). Ale ani se tam nejdu podívat. Dle info z webu hiking.sk je v dezolátním stavu a pramen vody taktéž 😥

Oblík (925 m)

Oblík (925 m)

U chaty za Oblíkom je ohniště s lavičkami a pramenem. Bohužel momentálně vyschlým. Netekla ani kapka… V nouzi se dá přenocovat na kryté terase chaty. Anebo vyzkoušet polovnickou kazatelnu na protější straně louky. Nebyl jsem u ní, ale pravděpodobně na krytém ochozu by se přenocovat dalo.

louka za Oblíkom

louka za Oblíkom

Asi 800m od chaty za Oblíkom je u cesty mezi stromy a kameny studánka Na Šolavej. Pramen teče silně. Doplnil jsem si zásoby vody na maximum.

studánka Na Šolavej

studánka Na Šolavej

Pokračuji Údolím obrů. Vede tudy NS a je tu na málém prostoru spousta zajímavostí včetně pověstí k nim vázaným. Lze tu vidět Obří nohu, Rajzovanou skálu, Sokolí skálu, Havraní skálu a další…

Údolí obrů, stopa obra

Údolí obrů, stopa obra

Údolí obrů, Rajzovaná skála

Údolí obrů, Rajzovaná skála

Naproti Kukorelliho chaty je dřevěný tur.přístřešek a vedle altánek s tekoucím minerálním pramenem. Je zde obecní vývěska, že pramen je pitný. Takže kdo má chuť, může ochutnat. Voda má železitou příchuť.

Hermanovce nad Topľou, tur.přístřešek

Hermanovce nad Topľou, tur.přístřešek

O 200m dál je útulna Starý priateľ. Je uzamčená, ale prostorná terasa se starým nábytkem mi poskytne útočiště pro dnešní noc.

Hermanovce nad Topľou, tur.útulna Starý priateľ

Hermanovce nad Topľou, tur.útulna Starý priateľ

Vlastníci útulny zde vyhloubili takovou provizorní studánku, kde se zachytává voda. V budoucnu ji zřejmě obloží kameny a zakryjí stříškou. Nicméně vodu lze nabrat i z potoka. Oheň nerozdělávám. Večeři uvařím na vařiči.


14.9.středa

útulna Starý priateľ – Ivanov vrch – Práporec – sedlo Obracaná studňa – Grimov laz(tur.přístřešek): MAPY.CZ

V noci byl klídek. Celkem dobře se na staré sedačce spalo. Po snídani se vydávám na další cestu. Dnešní trasa nebude moc dlouhá, ale na výškové metry výživná 😆 Poblíž  rozcestníku Krížne cesty je několik zajímavostí: kaplička Lurdské Panny Marie, infotabule o bývalé lesní úzkokolejce, památník SNP a pomníček padlým slovenským tankistům.

Hermanovce nad Topľou, kaplička Panny Marie Lurdské

Hermanovce nad Topľou, kaplička Panny Marie Lurdské

Hermanovce nad Topľou, zaniklá lesní železnice

Hermanovce nad Topľou, zaniklá lesní železnice

Hermanovce nad Topľou, památník SNP (houfnice 152mm)

Hermanovce nad Topľou, památník SNP (houfnice 152mm)

Asi 600m nalevo už začíná obec Hermanovce nad Topľou. Já jdu doprava, po zelené, směr Ivanov vrch. Kolem Zajacové chaty je cesta ještě v rovině, ale pak už docela prudce stoupá nahoru na Ivanov vrch (828m). Z vrcholu je nádherný výhled na Oblík.

Ivanov vrch (828 m)

Ivanov vrch (828 m)

Ivanov vrch (828 m), výhled na Oblík

Ivanov vrch (828 m), výhled na Oblík

Dalším dnešním vrcholem ke zdolání je Práporec (961m). Bágl nechávám dole nedaleko rozcestníku Pod Práporcem. Závěrečný výstup je velmi prudký. Nahoře je kříž, ohniště a opět teploměr.

Práporec (961 m)

Práporec (961 m)

I když je Práporec vyšší než Ivanov vrch, tak je porostlý stromy a výhled je prakticky nulový 😕 Mnohem lepší výhled je na zelené značce přibližně v polovině cesty mezi rozc.Pod Praporcem a rozc.sedlo Obracaná studňa. Studánka v sedle je bez vody.

Doufám, že v Grimově Lazu, kam mířím, bude studánka s vodou. A mám stěstí. Asi 150 před loukou na Grimově Lazu, nalevo od cesty, je schovaná malá studánka. A je v ní voda. Takže doplním zásoby. Studánka je zarostlá a lze ji snadno přehlédnout.

sedlo Grimov Laz

sedlo Grimov Laz

V sedle Grimov Laz je uprostřed louky hezky upravená studánka, ale bohužel bez vody. Je úplně na suchu. O kousek dál, skrytá za stromy, stojí turistický přístřešek. Je velký, ale bez bočních stěn, takže neposkytne úplně tu nejlepší ochranu před větrem…

Sedlo Grimov Laz, tur.přístřešek

Sedlo Grimov Laz, tur.přístřešek

Nicméně lze mezi podpěrami střechy natáhnout velkou plachtu, která je tu smotaná. Dnes jsem měl v plánu ještě zdolat Šimonku (1092m), ale začalo pršet a tak to nechávám na zítřek. Zbytek dne se zabavím přípravou jídla, natahováním plachty jako boční ochrany před větrem a popíjením tatranského čaje 😎 Proprší celý zbytek odpoledne, večer i celou noc 🙁


15.9.čtvrtek

Grimov laz(tur.přístřešek) – Šimonka – Zlatá Baňa – rozc.Hradová – Zbojnický hrad: MAPY.CZ

Sedlo Grimov Laz

Sedlo Grimov Laz

Ráno déšť konečně ustal. Ovšem padla mlha a ani sluníčko nemohlo dlouho mlhu porazit… Výstup na Šimonku jsem zvládl nalehko. Batoh jsem „uklidil“ pod keř nedaleko rozc.Pod Šimonkou. Po rozblácené pěšince se bez zátěže stoupalo o hodně líp. Na nejvyšším vrcholu Slanských vrchů panovala mlha, že by se dala krájet.

Šimonka (1092 m)

Šimonka (1092 m)

Tak jsem pobyl jen chvilku a vrátil jsem se zpátky dolů. Vyzvedl batoh a pokračuji po zelené do Zlaté Bani. Cesta byla po vydatném dešti dost blátivá. Ale čím víc jsem se blížil k vesnici, tím víc jsem potkával houbařů. Parkoviště u rozc.Temný les bylo téměř plné.

Zlatá Baňa

Zlatá Baňa

Ve Zlaté Bani jsem měl v úmyslu trochu vydechnout, doplnit si nějaké zásoby v obchodě a případně si dát nějaké to pivečko. Jenže chyba lávky. Neuvědomil jsem si, že na Slovensku dnes mají státní svátek Panny Marie Sedmibolestné. Všechno zavřené 😕

Zlatá Baňa, tur.přístřešek

Zlatá Baňa, tur.přístřešek

Tak jsem si chvíli odpočinul v přístřešku u hřište a pojedl ze svých zásob. V minulosti vedl přes Zlatou Baňu plavební kanál na dopravu dřeva do solivaru. Později zde byla postavena úzkokolejná lesní železnice. Po jejím tělese dnes vede naučný chodník Sigord.

Zlatá Baňa, infotabule

Zlatá Baňa, infotabule

Zlatá Baňa, zaniklá Delnianská lesní železnice

Zlatá Baňa, zaniklá Delnianská lesní železnice

Další zajímavostí je, že Zlatá Baňa byla poslední vesnicí v Československu, kam se zavedla elektřina (1960). Po naučném chodníku se vydávám i já. Vede podél potoka Delňa až do chatové osady Sigord. Asi největší zajímavostí je tzv.Latinský kámen.

Sigord, Latinský kámen

Sigord, Latinský kámen

U rozc.Hradová odbočuji na zelenou značku. Po asi kilomeru přicházím ke studánce pod Čerešnou. Doplním vodu a chvíli posedím.

Sigord, studánka pod Čerešnou

Sigord, studánka pod Čerešnou

Už mě čeká jen pár kilometrů na Zbojnický hrad, kde přespím před odjezdem domů. Na hradě je docela dost návštěvníků. Je svátek a v podvečer tu lidi opékají buřty nebo grilují. Jakmile se začne stmívat, tak zde osiřím a klid je až do rána.


16.9.pátek

Zbojnický hrad – Ruská Nová Ves: MAPY.CZ

Ráno si přivstanu, abych stihnul bus v 7:00 z Ruské Nové Vsi do Prešova. Na zastávce zjišťuji, že ušetřím za lístek do Prešova. Dnes je den evropské mobility a většina dopravních podniků na Slovensku vozí cestující zdarma. V podchodu pod železniční stanicí si kupuji snídani a pivko do vlaku. Vandr se vydařil a třeba zase někdy zavítám na Slanské vrchy, abych si prošel jižní část tohoto zajímavého pohoří.


Účastníci: Vlasta

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Navštívené země, Slovensko se štítky , , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář