ORAVA – SKORUŠINSKÉ VRCHY 2023

                           

                        ORAVA – SKORUŠINSKÉ  VRCHY

                                                    2023

 

Skorušinské vrchy se nacházejí na Slovensku na Oravě, severozápadně od Západních Tater. Nejvyšší vrch je Skorušina (1314m) v severovýchodní části pohoří.

Trasa:

Podbiel – Machy – Kopec – Malé Borové – Grúň – Malatiná – Tupá skála – Dolný Kubín


30.5.úterý

Podbiel: MAPY.CZ

Oravský Biely Potok – Machy – útulna od Kopcom: MAPY.CZ

Do Podbielu přijíždím vlakem. Sluníčko připaluje a proto se hned vydám po naučné stezce na Červenou skálu(695m), která se tyčí 130 m vysoko nad řekou Oravou. Na vrcholu je tur.přístřešek a hlavně parádní výhled na obec Podbiel a Roháče.

Podbiel, Červená skala (výhled)

Podbiel, Červená skala (výhled)

Na zpáteční cestě se krátce zastavím u vodopádu. Potok zde protéká skalním oknem a z něho padá několik metrů dolů. Pod vodopádem je malá plošina na kterou lze vyjít zespodu.

Z Podbielu do Oravského Bieleho Potoka se svezu busem. Přece jen už čas pokročil (16:30) a ještě mě čeká cca 10km stoupání na Kopec. Na konci Podbielu, na levé straně, lze vidět Františkovu huť. Je to ruina bývalé železárny z roku 1836.

Od zastávky jdu po červené značce, která vede kolem hřbitova. Zajímavostí je, že KST tuto cestu značí červeně, zatímco mapy.cz od Seznamu cestu na Kopec vedou jako cyklotrasu 8401. Ovšem ještě cca půl roku zpět ji měly označenou jako červenou tur.značku 🙄

Oravský Biely Potok

Oravský Biely Potok

Sluníčko pálí a nohy dostávají do kopce zabrat. Krátkou odpočinkovou zastávku dělám po cca 2,5 km u přístřešku, který zde postavili zřejmě polovníci.

Následuje Mnich(1109m) a odtud už není daleko na vrchol Machy(1202m). V roce 2021 zde byla vystavěna rozhledna, která stojí v katastru obce Zuberec. Je volně přístupná, nachází se zde i přístřešek s podlahou vydlážděnou kameny. Večerní výhled na Roháče je luxusní!!!

Machy (1201m), rozhledna

Machy (1201m), rozhledna

Nicméně zde fouká dost silný a studený vítr. K útulni pod Kopcom je to ještě asi kilometr. Okolní svahy jsou bez stromů. Dřevěná útulna je z dálky dobře viditelná.

Kopec (1251 m)

Kopec (1251 m)

Ze sedla Prieková je nádherný výhled na zapadajícím sluníčkem osvícené Roháče.

Sedlo Prieková, výhled na Západní Tatry

Sedlo Prieková, výhled na Západní Tatry

Martánova útulna je postavená v roce 2022, takže „svítí“ novotou. Dole jsou tři lavice a stůl. Na poval se leze po žebříku. Voda v okolí není. Venku je zbudované ohniště.


31.5.středa

útulna pod Kopcom – Malé Borové – Súšava – Pajta na Grúni:MAPY.CZ

útulna pod Kopcom (Martánova koliba)

útulna pod Kopcom (Martánova koliba)

útulna pod Kopcom (Martánova koliba)

útulna pod Kopcom (Martánova koliba)

Ráno nebylo po silném větru ani památky. Na vrchol Kopce(1251m) je to asi 200m. Výhledy žádné. Na rozcestí pokračuji po červené značce. Po 500m klesání přijdu ke starému přístřešku Krivá. Zjevně se už moc nevyužívá.

Po hodině chůze jsem nad vesnicí Malé Borové. Nedaleko rozcestníku stojí další přístřešek, ale i on už má svoje nejlepší roky za sebou.

Malé Borové

Malé Borové

Rozhledna Súšava

Rozhledna Súšava

Projdu kolem Polianky (1066m) a cca za 750m odbočím na neznačenou lesní cestu, která se posléze změní v úzkou pěšinu a ta mě dovede k rozhledně Súšava. Stojí kousek od stejnojmenného vrcholu (1077m).

Dřevěná rozhledna měří necelých 17m a byla postavena v roce 2013 z financí obce Chlebnice a penzionu Pri Veži. Výhledy jsou směrem na severozápad částečně omezeny růstem okolních stromů. Ale stále lze ještě vidět Západní Tatry, Chočské vrchy, Malou Fatru a Nízké Tatry. Od rozhledny do Velkého Borového vede místní značená naučná stezka.

 

 

Veľké Borové

Veľké Borové

Další „rozhledna“, nazývaná Veža, stojí na okraji obce Velké Borové. Vznikla přestavbou trafostanice v roce 2002. Vysoká je asi 11 m. Ochoz je volně přístupný celoročně. Naproti přes cestu se nachází již vzpomínaný penzion Pri Veži. Dnes ovšem zavřený a přitom by v horkém dní občerstvení bodlo. Voda mi už téměř došla 😟

rozhledna Veľké Borové

rozhledna Veľké Borové

Naštěstí o 300m dál (vpravo od červené tur.značky) je vydatný pramen s výbornou studenou vodou. Doplňuji PETky na maximum, což se později ukáže jako víc než prozíravé 😉

Další studánka pod vrchem Diel (1051m) je vyschlá a stejně tak i další možné zdroje vody u Pajty na Grúni. V nouzi by se dala voda nabrat z prameniště asi 250m pod Pajtou směrem na východ, kam jezdí místní polovníci přikrmovat zvěř. Ale vody je zde teče málo, takže hrnek na nabírání sebou a velkou dávku trpělivosti.

Pajta na Grúni

Pajta na Grúni

Pajta na Grúni

Pajta na Grúni

Pajta na Grúni je zrekonstruovaná původní koliba. Říká se jí také filmová Pajta. Točili se zde záběry filmů Perinbaba a Sokoliar Tomáš (v ČR Král sokolů). Dnes už se zde ovce nechovají, ale jsou zde vystaveny kopie fotografií starých bačů a jejich pomocníků a dokumentují tak život v minulém století na slovenském venkově. Za Pajtou je ohniště se špalky a lavicemi. Uvnitř se dá na velké dřevěné palandě přenocovat. Nicméně místo je hojně navštěvované, takže klidu si zde případný nocležník moc neužije. V době mého krátkého pobytu přes jednu noc zde byla v podvečer  jedna rodinka na motorkách a od půlnoci do rána zde 4x zastavilo auto s polovníkami. Takže o kvalitním spánku uprostřed přírody se mi mohlo tak leda zdát 😢


1.6.čtvrtek

Pajta na Grúni – Malatiná – Vlčinec – kaplička sv.Vendelína – Tupá skála: MAPY.CZ

Grúň, výhled na Malatinú a Malou Fatru

Grúň, výhled na Malatinú a Malou Fatru

Od rána svítí sluníčko. Bude hic! Po žluté značce se dostanu do obce Malatiná, kde v místním COOPu doplním zásoby a odměním se jedním vychlazeným 🍺 v plechovce. Tady se poprvé setkám s nedotaženým systémem výkupu použitých obalů od nápojů. Plechovky i PETky zálohují, ale nevykupují zpět!!! Že mám plechovku vyhodit před obchodem do koše nebo ji vrátit v Dolným Kubíně, kde mají na výkup automat. Tak určitě 😂

Jdu po silnici nahoru nad obec a napojím se na červenou značku. Po ní si to šlapu až na Bačov stolec nad vesnicí Osádka. Sluníčko má dnes svůj den. Peče a peče…

Bačov stolec

Bačov stolec

Z minirozhledny je krásný výhled na okolní přírodu a hlavně na Velký Choč a Malou Fatru. Součástí Bačova stolce je i houpačka. Turisté se zde mohou zapsat do návštěvní knihy.

Bačov stolec, výhled na Osádku a Velký Choč

Bačov stolec, výhled na Osádku a Velký Choč

Bačov stolec, výhled na Malou Fatru

Bačov stolec, výhled na Malou Fatru

Přímo na červené značce, u vrchu Šlahôrka(788m), je zřízeno ohniště s posezením zbudované místními občany.

Další moje kroky vedou ke kapličce sv.Vendelína. Pod okolními vzrostlými stromy je příjemný chládek a návštěvník si zde může odpočinout na lavičkách. Případně opéci buřty na ohni.

Kaplička svatého Vendelína

Kaplička svatého Vendelína

Za kapličkou uhýbám z červené značky a dál už jdu mimo značení směrem na Ostrou a Tupou skálu. Kousek přes louku, kousek po silnici, kousek přes pole a kousek lesem až dojdu k oběma skalám. Ostrá je o 4m vyšší než Tupá. Ale v dnešním horkém dni mě bude stačit vylézt jen na jednu, na Tupou (810m). Výhledy jsou hodně podobné těm ostatním ve zdejším regionu. Západní Tatry, Velký Choč, Malá Fatra.

Tupá skála (810 m), výhled na Velký Choč

Tupá skála (810 m), výhled na Velký Choč

Dnešní noc strávím v útulni pod Tupou skálou. Dřevěná útulna má svoje nejlepší roky za sebou. Střecha je na několika místech děravá, ale jako základna pro přenocování pořád ještě poslouží. Jsou zde dvě ohniště. Voda žádná. A je tu klid.


2.6.pátek

Tupá skála – Dolný Kubín: MAPY.CZ

Ráno si přivstanu, abych si stihnul v Dol.Kubíně doplnit zásoby a odjet vlakem. Cestou se ještě krátce zastavím u Cyrilometodějského kříže, který se tyčí nad Vyšným Kubínem. Hned vedle Tupé skály.

Cyrilometodějský kříž nad Vyšným Kubínem

Cyrilometodějský kříž nad Vyšným Kubínem

Dolný Kubín

Dolný Kubín


Účastníci: Vlasta

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Navštívené země, Slovensko se štítky , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář