PŘECHOD VELKÉ FATRY 2023

                            

                                PŘECHOD  VELKÉ  FATRY

                                          Turčianský hrebeň

                                                     2023

 

Velká Fatra je pohoří na středním Slovensku v Žilinském kraji a menší části v Banskobystrickém kraji. Hlavní hřeben začíná na jižním okraji horou Krížna a postupuje na sever přes Ostredok na vrchol Ploská, kde se rozděluje na dvě souběžné větve. Východní – Liptovský(více navštěvovaný) a Západní – Turčianský(zalesněný a divoký). Mezi nimi se táhne Ľubochnianská dolina, která je s délkou více než 25 km nejdelší dolinou na Slovensku. Nejvyšší horou Velké Fatry je Ostredok s nadmořskou výškou 1596 m.n.m.

Trasa:

Krpeľany – Prislop – Kľak – Borišov – Ostredok – Kráľova Studňa – Dolný Harmanec.


4.9.pondělí

Krpeľany – Ľubochnianské sedlo – Vyšné Rudno – Koliba Prislop: MAPY.CZ

Do Krpeľan přijíždím vlakem. U zastávky je možné navštívit Novou krčmu nebo COOP a doplnit zásoby. Po zelené značce projdu obcí a krátce se zastavím u vodní elektrárny, která byla postavena v roce 1957 na vodní nádrži Krpeľany.

Krpeľany, vodní elektrárna

Krpeľany, vodní elektrárna

Pokračuji k turistické základně KST Krpelany. Je zde možnost dobrat vodu, odpočinout si nebo použít kadibudky.

Krpeľany, KST chata Tiesňava

Krpeľany, KST chata Tiesňava

Krpeľany, NS Tiesňava

Krpeľany, NS Tiesňava

Odtud už cesta začíná stoupat. Následuje Lubochnianské sedlo. Zelenou značku vyměním za červenou. Dál už pujdu po Velkofatranské magistrále. Asi 600m od sedla, na pravé straně, se na okraji horské louky nachází bouda s posedem. Uvnitř je trocha sena a může posloužit jako nouzový bivak v případě nepříznivého počasí. Z Vyšného Rudna (1056m) už začínají výhledy na VF. Kousek od rozcestníku jsem objevil v trávě užovku.

Nad pramenem Kutinská, výhled na Kľak

Nad pramenem Kutinská, výhled na Kľak

Přibližně v polovině cesty mezi Vyšným Rudnem a sedlem Prislop je vydatný pramen Kutinská. Scházím do sedla, kde stojí koliba Prislop.

Sedlo Príslop (935m)

Sedlo Príslop (935m)

Sedlo Príslop (935 m), koliba

Sedlo Príslop (935 m), koliba

Dnes v ní prespím. Za kolibou teče slabý pramen. Kromě několika plchů, kteří řádili celou noc v odpadcích, které zde zanechali “bordelturisti”, je celou noc klid. Tedy až na troubení jelenů 😁


5.9.úterý

Koliba Prislop – Kľak – Jarabiná – Malý Lysec – Javorina – Chata pod Borišovom,rozc. – Košariská salaš: MAPY.CZ

Ráno je jako vymalované. Sluníčko, bezvětří a mě čeká nejnáročnější část celého přechodu Velké Fatry. Bezmála 2900 výškových metrů. Motokros :mrgreen:   Výstup na nejvyšší vrchol turčianské větve Velké Fatry Klak(1394m) je zážitek… 😆

Kľak (1394m)

Kľak (1394m)

Odměnou jsou parádní výhledy na všechny světové strany. Pokračuji přes další vrcholy Svrčník, Vyšná Lipová a Jarabiná na Malý Lysec. Je to masakr a výhledy téměř žádné 🙁  Tady už vím, že za světla na salaš na Košariskách nedojdu… Následuje Štefanová a Javorina.

Javorina (1327m)

Javorina (1327m)

Javorina (1327m), výhled na Ploskou

Javorina (1327m), výhled na Ploskou

Přejdu poslední vrchol dnešního dne Šoproň a stojím v sedle Pod Borišovem. Začíná se stmívat. Chvíli zvažuji zda nebude lepší přespat na chatě pod Borišovom, ale nakonec se rozhodují, že to dojdu až na Košariska. Pod chatou u pramene Belianského potoka doberu vodu a za svitu čelovky jdu asi 40min k salaši. Za celý den jsem nepotkal žádného turistu. Turčianská část Velké Fatry není moc navštěvovaná. Proč asi… :mrgreen:

Je vidět, že o salaš se začal někdo starat. Nový stolek a palandy na přenocování jsou toho dokladem. Není to žádný luxus, ale v případě nepohody naprosto dostačující. Kousek od salaše má téct slabý pramen. Ale za tmy už tam nejdu. Vody mám dost a naberu si až ráno.


6.9.středa

Košariská salaš – Chata pod Borišovom – Ploská – Salaš pod Suchým – Ostredok – Krížna – Kráľova studňa – Salaš nad Kráľovou Studňou: MAPY.CZ

Košariská, koliba

Košariská, koliba

Ráno doberu vodu. Nafotím salaš a vyrážím k Borišovu. U rozcestníku Nad Studeným se na chvíli zakecám s turistkou, která zde chytá mobilní signál. Ale musím pokračovat dál…

Borišov (1510m)

Borišov (1510m)

Na Ploskou je to dobrej krpál, obzvlášť když jde člověk natěžko, s plným báglem… Na vrcholu udělám 15 minutovou pauzu.

Ploská (1532m)

Ploská (1532m)

Z Ploské pokračuji do sedla Chyžky a přes Koniarky dojdu k salaši pod Suchým vrchem.

Salaš pod Suchým Vrchom

Salaš pod Suchým Vrchom

Tady už potkávám více turistů, kteří jdou jen s malým batůžkem na chatu pod Borišovom. Dělám pauzu na oběd. Zdejší salaš je nadstandartně vybavená… a to včetně kamen, kadibudek a nedalekého pramene vody. Nicméně přespání zde mě v mém itineráři nevycházelo. Asi 400m opodál je další salaš, Mandolína. Z cestičky na Suchý vrch ještě výhledny nejsou, ale ze Suchého vrchu už to začne…

Suchý vrch (1550m)

Suchý vrch (1550m)

Odtud až na Kráľovu studňu jsou vrcholy prosté stromů a celou cestu jsou parádní výhledy na všechny strany.

Suchý vrch (1550m), výhled na Borišov a Ploskou

Suchý vrch (1550m), výhled na Borišov a Ploskou

Frčkov (1585m), výhled na Ostredok

Přes Ostredok (nejvyšší vrchol Velké Fatry), Frčkov dojdu na Krížnou. Zde je možné se pohybovat jen po části vrcholu. Jeho větší část zabrala slovenská armáda, která zde má radarové zařízení pro letecký provoz.

Krížna (1574m)

Pod Krížnou, vpravo od červené značky, žene bača po úbočí stádo kraviček. Později se s ním setkám u salaše nad Kráľovou studňou. U vydatného pramene Kráľova studna doberu vodu a vyrazím do mírného kopce k salaši.

pramen Kráľova studňa, v pozadí Kráľova skala (1377m)

pramen Kráľova studňa, v pozadí Kráľova skala (1377m)

Nedaleko stojí salaš Smrekovica, ale tu má době pastevecké sezóny obsazenou bača. Přebývá v ní od června do září. Zbytek roku je volně přístupná. Za salaší stojí památník SNP a partyzánský bunkr.

Kráľova studňa, salaš

Kráľova studňa, salaš

Salaš nad Kráľovou studnou je pro turisty volná celoročně. Nic v ní, kromě dřevěných paland, není. Ale spolehlivě, zatím, ochrání před nepohodou. Chvíli po mě k salaši přichází další turista, slovák. Dáváme se do řeči. Dělá přechod VF, Liptovské části. Spát uvnitř nechce. Postaví si Tarp vedle salaše. Slyšíme sílící zvuk kravských zvonů a štěkot pasteveckých psů. A po chvíli k nám přichází bača se psy (2 němečtí ovčáci). Je zvědavý na turisty. Proberem odkud kdo je a kam jde. Bača chce okolo 20 září ukončit pasení a hnát stádo (má 100 kusů krav) dolů. Říká, že na horách už začnou mrazíky. Dodává, že tak nádherné počasí jako je letos, nepamatuje několik let dozadu.


7.9.čtvrtek

Salaš nad Kráľovou Studňou – Kráľova Studňa,hotel – Horná Túfna – Veľký tunel – Dekrétova jaskyňa: MAPY.CZ

Ráno si přispávám. Dnes mě čeká jen kratká,asi 12km trasa, takže není třeba nikam kvaltovat. Tarp vedle salaše zmizel a spolunocležník už je pryč. Posnídám, sbalím věci a vydám se dolů k pramenu dobrat vodu. U pramene chvíli pokecám s cyklistou, který také nabírá vodu. Je první, kterého vidím jet na obyčejném kole. Včera i dnes ráno jeli všichni na e-kolech.

hotel Kráľova Studňa

Scházím pomalu k hotelu Kráľova Studňa. Bufet v přízemí otvírá v 10h a tak si dávám jednoho Urpinera. Čtvrtý den na treku chutná skvěle, ale ta cena 3€ za 10° 😯  Okolo 11h přijíždí další a další cyklisté. Přestože je všední den, tak nádherné počasí přilákalo na hory spousty lidí…

hotel Kráľova Studňa

hotel Kráľova Studňa

Cesta od hotelu po prašné cestě není nijak zajímavá. Pauzu udělám u přístřešku pod Krásným kopcom. Bouda má nejlepší roky za sebou, ale pořád ještě dobře ochrání před deštěm anebo před silným sluníčkem. Na rozcestí odbočím na zelenou a u dalšího přístřešku Nad Tufnou vcházím do lesa. Panuje tu fajnový stín. U jeskyně Horná Túfna dělám pauzu a věnuji asi 20 minut prohlídce.

jeskyně Horná Túfna

jeskyně Horná Túfna

Další cesta dolinou vede z velké části potokem Túfna. Několikrát ho přeskakuji. Dole u bývalé měřící stanice stojí funkční přístřešek.

Vyfotím si Velký tunel, který měří téměř 4 700m a je nejdelším železničním tunelem na Slovensku. Vede pod sedlem Šturec. Je součástí tunelového komplexu 12km na trati, která spojuje Banskou bystrici a Turčianské Teplice.

Dolný Harmanec, Velký tunel

Dolný Harmanec, Velký tunel

Krátce se zastavím na žel.stanici Harmanec jaskyňa. Nedá se k ní dostat autem. Musí se pěšky vystoupat po klikaté cestičce. Vlaky, rychlíky, tu pouze projíždějí. Osobní vlaky zde už nejezdí.

žst. Harmanec jaskyňa

žst. Harmanec jaskyňa

Pod Harmaneckou jeskyní se nachází motorest Čierna ovca. A v jejím sousedství malá vodní nadrž, která je součástí vodní elektrárny.

Dolný Harmanec, nádrž malé vodní elektrárny

Dolný Harmanec, nádrž malé vodní elektrárny

Místní se v ní koupou. U nádrže stojí pěkný zděný přístřešek, který je využíván i jako příležitostná převlékárna. Je zde dlouhý stůl a lavice.

Dolný Harmanec, přístřešek u nádrže malé vodní elektrárny

Dolný Harmanec, přístřešek nádrže malé vodní elektrárny

Od přístřešku vede nahoru mezi stromy úzká cestička k Dekrétově jeskyni.

Dolný Harmanec, Dekrétova jaskyňa

Dolný Harmanec, Dekrétova jaskyňa

Je volně přístupná a využívaná k lezení. Dnes v ní přespím.


8.9.pátek

Dekrétova jaskyňa – Vodný žlab – Dolný Harmanec,bus : MAPY.CZ

Poslední den si ráno projdu část doliny Rakytovo. Kromě studánek je zde vodní dřevěný žlab, kterým se v minulosti splavovalo dřevo z horních částí lesa do údolí. Žlab o délce 2450m je částečně ještě funkční. Ale nepoužívá se už ke komerčnímu plavení dříví. Nicméně kdo chce, může si vzít poleno a plavení dříví vyzkoušet 😉

Dolný Harmanec, vodní žlab Rakytovo

Dolný Harmanec, vodní žlab Rakytovo

Při ústí žlabu do potoka Harmanec stojí malá vodní elektrárna. Zbudovaná v roce 2015. Je osazena třemi Bankiho turbínami. Celá elektrárna má výkon 165kW. Okolo jsou lavičky na kterých lze posedět a odpočívat.

Dolný Harmanec, malá vodní elektrárna

Dolný Harmanec, malá vodní elektrárna

Od elektrárny se vracím před motorest na zastávku busu a odjíždím na vlak do Banské Bystrice.


Účastníci: Vlasta

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Navštívené země, Slovensko se štítky , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář