PIVNÍ VANDR NA VELKÝ BLANÍK
2022
Letošní letní vandr se konal se zaměřením na tradiční a oblíbený nápoj čechů, moraváků a slezanů 😆 Cestovali jsme vlaky, busy a pěšky. Postupně jsme navštívili několik malých pivovarů, hospůdek a restaurací v Jihočeském kraji a kraji Vysočina. Pomyslným finálovým místem byl Velký Blaník – pověstmi opředená hory v jejímž nitru odpočívají bájní blaničtí rytíři.
Trasa:
Humpolec – Kamenice nad Lipou – Chýnov – Tábor – Louňovice pod Blaníkem – Velký Blaník – Vlašim – Zruč nad Sázavou – Ledeč nad Sázavou – Havlíčkův Brod
1.6. středa
Humpolec – Kamenice nad Lipou – Chýnov
Na den dětí se v pivovaru Bernard otevírá rozhledna a nové návštěvnické centrum s restaurací. Jedem si to omrknout. Původně Humpolec v plánu nebyl, ale změna je život… Obzvláště, když je pozitivní 😄
Do Humpolce přijedeme vlakem. Do centra je to kousek cesty (15min.) a protože je dost teplo a na zádech neseme bágly, tak si uděláme dost velkou žízeň na pivo 😁
Nejdříve si vylezeme na rozhlednu. Vstupenku za 50kč kupujeme v automatu, platba kartou. Později po předložení vstupenky v pivnici Na Štokách dostaneme malé pivo dle vlastního výběru. Což je fajn 👍 Výhled z rozhledny na město je parádní…
Na recepci návštěvnického centra si necháme batohy, prohlídeme si prodej suvenýrů, malé muzeum pivovaru a zamíříme do pivnice. Je moderně zařízená. Obsluhující personál milý a ochotný. První den je tu poloprázdno. Dáváme si oběd z denní nabídky a postupně vyzkoušíme všechna piva na čepu. Jídlo je vynikající a pivečko ještě lepší!!! Kdo chce, může si zajít na terasu, odkud je výhled na pivovar. Návštěvu určitě doporučuji!
Z Humpolce odjíždíme busem do Kamenice nad Lipou. Projdeme si náměstí, zajdeme na nádvoří zámku a k zámeckému rybníku. Poté už zaparkujeme na zahrádce ve dvoře zdejšího pivovaru.
V nabídce je spousta piv, takže si objednávané malá piva, aby jsme ochutnali od každého. A pivo zde vařit umí! Po ochutnávce si kupujeme sebou ještě pivo v PET. Večer u ohně při opékání buřtů se bude hodit 😉
Z Kamenice odjíždíme vlakem do Obrataně, který na zdejší úzkokolejce provozuje společnost Jindřichohradecké místní dráhy.
V Obratani přestupujeme na vlak ČD a pokračujeme do Chýnova. U studánky Pod Hůrkou doplníme zásoby vody. Přenocujeme v přístřešku asi 1km od Chýnova.
2.6. čtvrtek
Chýnov – Tábor – Louňovice pod Blaníkem – Velký Blaník
Ráno jdeme po svých k Chýnovské jeskyni a na Pacovu horu. Pod ní se nachází přírodní rezervace v bývalém lomu.
Na vyhlídce, u lavičky vymlaskneme poslední kamenickou PETku a vracíme se zpátky do Chýnova odkud jedeme vlakem do Tábora. V Táboře projdeme kolem v.n. Jordán na Žižkovo náměstí do starého města.
Naše kroky míří po strmých schodech na vyhlídkovou věž kostela Proměnění Páně. Měří 87m a je z ní skvělý výhled. Ve věži si návštěvníci můžou prohlédnout spoustu mincí a bankovek z celého světa a to jak z minulosti, tak i současnosti.
A protože se blíží doba oběda, tak zajdeme do restaurace Beseda na oběd. A když jsme v Táboře, tak si musíme dát jedině táborskou baštu 😄 A k ní se bude nejlépe hodit pivo Lichvice, které vaří v minipivovaru pod Besedou.
Po obědě jedeme busem do Mladé Vožice, kde děláme krátkou pauzu. Nakoupíme buřty a chleba na večer.
Pokračujeme dalším busem do Louňovic pod Blaníkem. Vystupujeme na okraji obce a šlapeme nahoru na Malý Blaník (580m). Na nejvyšším bodě je vrcholové razítko. Pod vrcholem stojí zřícenina barokní kaple Máří Magdalény. V současné době je nepřístupná z důvodu probíhající rekonstrukce.
Po červené se vracíme se do Louňovic. Zapadnem na zahrádku Hostince pod Blaníkem.
Pro někoho možná retro hospoda, kde se člověk vrátí o 30let zpátky, ale personál pohodový a pivko ze zdejšího pivovárku Špácal bylo fajn. K němu utopenec, který neměl chybu. A ceny lidové. Takže spokojenost.
Po občerstvení jdeme na Velký Blaník. Moc se nám večer do kopce nechce, ale nedá se jinak 😉 Na prohlídku rozhledny se vrátíme zítra, dnes už je zavřená. Útočiště pro dnešní noc nacházíme v přístřešku pod Velkým Blaníkem. Večer na pohodu. Ohýnek, buřtíky, pivečko, rumíček 😁
3.6. pátek
Velký Blaník – Kondrac – Vlašim – Zruč nad Sázavou – Ledeč nad Sázavou
Ráno nejdříve omrkneme Veřejovou skálu a poté se vracíme na Velký Blaník (638m).
Rozhledna se otevírá až v 10h, ale máme štěstí…, paní nás pouští nahoru už něco po půl desáté. Pamatuje si nás ze včerejška z hospody z Louňovic 👍
Rozhledna byla postavena KČT v roce 1941 a měří cca 29m. Je z ní pěkný rozhled na Posázaví, Vlašimsko, Benešovsko.
Pokračujeme po červené směr Kondrac. U Slepičí skály je k vidění kopie základního kamene, který byl z Velkého Blaníku odvezen na stavbu Národního divadla.
Ze studánky U Brodce si doplníme vodu. Musíme přidat do kroku, aby nám neujel bus do Vlašimi. Nakonec jsme přišli 10 min před odjezdem a tak stihneme ještě točenou zmrzlinu ve stánku u zastávky.
Ve Vlašimi zamíříme rovnou do Restaurace U Blanických rytířů, která se nachází na nádvoří zámku.
Dáme si obídek a taky ochutnáme Blanického rytíře 11°. Jídlo výborné, pivo podprůměrné 😥 Pokud se ještě rytíř vaří v Benešově, tak do Ferdinanda má hodně daleko…
Z Vlašimi odjíždíme busem do Zruče nad Sázavou. Pěšky se přesuneme na vlakové nádraží a jedeme do Ledče nad Sázavou. Projdeme se do centra, zakotvime v restauraci U řeky, ale na čepu mají jen Bernard 11°. Jako je fajn, ale chceme ochutnat pivo Šepťák ze zdejšího pivovárku.
Takže se vracíme na stanici, kde v nádražní hospůdce čepují Šepťáka – Hrnčířská 11°. Pivko je dobré, takový lepší průměr.
Do vlaku kupujeme svrchně kvašenou 12° APA v PETkách. Aspoň nám cesta do Havlbrodu rychleji uběhne 😄 V Brodě máme do dalšího vlaku necelou hodinu času, takže zajdem na jedno 🍺 do blízké hospody Na točně. Mají tu dobrou 12° Radegast.
A to je poslední zastávka našeho pivního vandru. Následuje už jen odjezd vlakem do Brna.
Účastníci: Petr, Marcel, Vlasta
Fotogalerie