VANDR PO ORLICKÝCH HORÁCH 2021

 

                    VANDR  PO  ORLICKÝCH  HORÁCH

                                                    2021

 

Orlické hory jsou pohoří v severovýchodních Čechách podél hranice s Polskem. Nejvyšší horou je Velká Deštná 1115m.n.m. Přechod hlavního hřebene, který je dlouhý cca 50km, není nijak náročný. Většinu trasy z Náchoda do Rokytnice v Orlických horách jsem absolvoval po červeně značené Jiráskově cestě, která je pojmenovaná po spisovateli Aloisi Jiráskovi(1851-1930).


Trasa:

Náchod – Peklo – Nový Hrádek – Olešnice v Orlických horách – Vrchmezí – Šerlich – Neratov – tvrz Hanička – Rokytnice v Orlických horách.


14.6.pondělí

Náchod – Jiráskova chata – Peklo – Holubí palouk – zřícenina Frymburk: MAPY.CZ

Do Náchoda přijíždím vlakem hodinu před polednem. Na oběd zajdu do bistra Pecka, které je poblíž nádraží u kruhového objezdu. Z menu volím pašíka Pepíka, což není nic jiného než klasická vepřová se zelím a knedlíkem. Nabízí i variantu halušek místo knedlíků.

bez komentáře :-)

bez komentáře 🙂

Kolem pivovaru Primátor jdu nahoru po červené značce, směrem na Dobrošov. Původně jsem se chtěl zastavit na „jedno“ v pivovaru, ale zahrádka je mimo provoz. Pivovarská prodejna otevírá až ve 13h. Pokračuji dál a pod Montací na bezejmeném vrcholku dělám přestávku. Je odtud pěkný výhled na zámek a město Náchod.

Náchod,z vyhlídky

Náchod,z vyhlídky

Cesta stoupá stále do kopce a přes chatovou osadu Amerika vylezu u Jiráskovy chaty. U chaty je pusto a prázdno. Je pondělí a zavírací den. Pivo nebude ☹️

Jiráskova chata s rozhlednou

Jiráskova chata s rozhlednou

Podobná situace je v Jizbici. Hospoda otvírá pouze pá-ne. No nic, v Pekle snad už otevřeno bude. Tam by měli mít nonstop 😈

Turistická chata Peklo (Bartoňova útulna)

Turistická chata Peklo (Bartoňova útulna)

Turistická chata Peklo (Bartoňova útulna)

Turistická chata Peklo (Bartoňova útulna)

Peklo je zkrácený název pro Pekelské údolí, kde se Olešenka vlévá do Metuje. Turistickou chatu Peklo alias Bartoňovu útulnu navrhl architekt Jurkovič. Vznikla přestavbou ze starého mlýna. Peklo je oblíbeným cílem výletníků a i dnes je zahrádka plná. Jednoho čepovaného Rampušáka si taky dám 😉

Proti proudu Olešenky pokračuji na Holubí palouk, kde stojí pamětní kámen s nápisem Revír Peklo. A odtud na zříceninu hradu Frymburk, kde přespím. Přesněji tedy vedle hradu pod střechou tur.přístřešku, který je jinak využíván hlavně dětmi. Kolem hradu vede NS skřítka Frymbulína.

přístřešek u Frymburku

přístřešek u Frymburku

zřícenina hradu Frymburk

zřícenina hradu Frymburk


15.6.úterý

zřícenina Frymburk – Rokole – rozhledna Šibenik – pivovar Agent – Olešnice v Orlických horách – pramen Olešenky – Vrchmezí: MAPY.CZ

Noc byla teplá a klidná. Žádné strašidlo z hradu v noci nepřišlo :mrgreen: Ranní prohlídka hradu se nekonala. Veřejnosti není přístupný z důvodu špatného technického stavu.

Rokole,kostel Panny Marie Rokolské

Rokole,kostel Panny Marie Rokolské

Po snídani zamířím dolů pod hrad a po zelené značce dojdu na poutní místo Rokole  Je to poutní místo s vydatným pramenem. Údajně je léčivý… Pro vodu sem jezdí lidé ze širokého okolí. Kostel Panny Marie Rokolské je obehnán lešením a probíhá zde rekonstrukce. Na sousední dřevěnou Loretu opravy teprve čekají. U pramene pod kapličkou nabírám vodu a pár minut odpočívám ve stínu stromů na lavičce. Abych nešel zpátky do Nového Hrádku stejnou cestou, tak jdu tentokrát po silnici. Nebyla to zrovna moc dobrá volba… Sluníčko připaluje a jsem rád, že se na konci Nového Hrádku schovám na chvíli do stínu stromů. Na dosah už mám rozhlednu Šibeník.

rozhledna Šibenik

rozhledna Šibenik

Základ rozhledny, která byla otevřena v letošním roce, tvoří tubus bývalé větrné elektrárny. Pod rozhlednou v budově trafostanice bylo vybudováno nové tur.infocentrum. A protože v TICu se prodávají chlazené nápoje, tak jsem toho využil a výstup na rozhlednu jsem absolvoval s tondou a tondou 🍻😉

TIC pod rozhlednou Šibenik

TIC pod rozhlednou Šibenik

Výhledy po okolí moc pěkné. Koukám, že na  malé parkoviště pod rozhlednou přijel někdo veteránem T603.

rozhledna Šibenik,výhled na Nový Hrádek

rozhledna Šibenik,výhled na Nový Hrádek

Olešnice v Orlických horách,pivovar Agent,světlá 11°

pivovar Agent,světlá 11°

Na terase pod rozhlednou jsem poobědval ze svých zásob a vydal se na další cestu. Přes Zadní Kout, kolem Zelinkova mlýna do pivovaru Agent. Mají otevřeno a tak se zastavuji na čepovanou 11°. Vychlazená osvěžila, ale popravdě chuťově nijak nenadchla. Přišla mi taková vodová.Cesta do Olešnice po rozpáleném asfaltu nebyla nic moc. V Olešnici na náměstí zdechl pes…  Obě hospody zavřené ☹️ Maximálně jsem se mohl osvěžit v kašně na náměstí :mrgreen: Dal jsem si pauzu a odpočíval na lavičce pod stromem.

Po odpočinku pokračuji asi 1,5 km z Olešnice do kopce přes louku k lesu, kde u přístřešku shazuji bágl. Doba večeře 😋 Na ohni opeču dvě klobásky a hned je na světě líp.

Dál jdu po červené směrem na Vrchmezí. Ale za Ostružníkem odbočím doprava na neznačenou lesní pěšinu, která mě dovede k pramenu Olešenky. Doplním PETKy vodou, protože na Vrchmezí žádná voda není… Tedy možná je, u prameniště Bělé, ale kdo ví… (Další den zjistím, že u prameniště vodu nabrat nejde, je vyschlé).

přístřešek Vrchmezí

přístřešek Vrchmezí

Nocuji v dřevěném přístřešku na Vrchmezí u cesty. Zítra ráno zajdu na rozhlednu, která stojí na polské straně. Večer kolem projelo pár cyklistů, ale jinak byl klid až do rána.


16.6.středa

Vrchmezí – Šerlich – Velká Deštná – Pěticestí – Mezivrší – nad Neratovem: MAPY.CZ

rozhledna Vrchmezí (PL)

rozhledna Vrchmezí (PL)

Ráno neotálím a brzy vyrážím na rozhlednu. Než se tu nahrnou první cyklisti a turisti. Dřevěná rozhledna byla otevřena v prosinci 2020 a kromě pěkných výhledů nabídne i možnost úkrytu před nepříznivým počasím nebo nouzového přenocování. Byla postavena na polské stran Orlických hor na místě bývalého hostince, který tu stával do roku 1946, kdy vyhořel. Další zajímavostí je, že na ochozu rozhledny jsou volně použitelné funkční dalekohledy. Bez nutnosti vhazovat mince jako je tomu jinde.

 

 

 

Pokračuji přes PR Bukačku na Šerlich. Na polské straně se nachází velký skiareál. Teď v létě zde není ani živáčka. Pár stovek metrů odtud stojí Masarykova chata, kde je možno se občerstvit. Má otevřeno celoročně.

Šerlich,Masarykova chata

Šerlich,Masarykova chata

Dnes je tu narváno. Spousta školních výprav a dalších výletníků. Autem se dá dojet do sedla na parkoviště pod chatou. A podle toho to tady i vypadá 😕

Využívám výhodného autobusového spojení ze sedla Šerlich do Deštného. Potřebuji doplnit zásoby na další část vandru. Takže asi na hodinu opouštím hřeben a na otočku sjedu busem do místního konzumu. Nakoupím a za deset minut se vracím busem zase zpátky do sedla. A dál už zase po svých.

Na rozcestí před Velkou Deštnou je postavený nový srub s bufetem a útulnou. Ale otevřeno má jen o víkendech 👿 Útulna je volně přístupná nonstop. Vedle srubu jsou ve výstavbě toalety.

Velká Deštná,občerstvení Srub s útulnou

Velká Deštná,občerstvení Srub s útulnou

rozhledna Velká Deštná

rozhledna Velká Deštná

Velká Deštná je nejvyšším vrcholem Orlických hor. Měří 1115m.n.m. Některé prameny uvádí o metr více. Nová rozhledna byla otevřena na podzim 2019. Je postavena z ocelové konstrukce, která je obložena dřevem. Dnes mám to „štěstí“, že zde probíhá údržba. Ale nakonec jsou práce vcelku rychle ukončeny a rozhledna je opět přístupná veřejnosti. Nicméně se opraváři nemají k odjezdu a tak jsou na fotce zvěčněni i s plechovým přibližovadlem.

Přes Homoli(1001m) a Tetřevec(1043m) dojdu ke Kunštátské kapli. Barokní kaple Navštívení Panny Marie pochází z roku 1760 a je kruhového půdorysu. Nachází se ve výšce 1035m uprostřed vrchovištního rašeliniště se smrčinou. V minulosti sloužila jako místo k bohoslužbám dřevařských dělníků, kteří sem chodili z Tyrol za prací.

Kunštátská kaple

Kunštátská kaple

U rozcestníku Pěticestí stojí občerstvení. Ale podobně jako na Velké Deštné je i tento zavřený.

Pěticestí,bufet

Pěticestí,bufet

Tak pokračuji bez zastávky přes Komáří vrch, kde stojí tři pěchotní sruby. Jeden z nich okouknu blíž.

Pěchotní srub R-S 90/II Levý

Pěchotní srub R-S 90/II Levý

Na Mezivrší vzniklo velké záchytné parkovištė. A i když už je pozdní odpoledne(po 17h), tak zde firma montuje závory a automat na placení parkovného. Čím dřív se automat namontuje, tím dŕív se začnou vybírat penízky 😆

Tady opouštím červenou značku a jdu po žluté do Neratova. Po cca 2km přicházím k vyhlídce nad Neratovem. Na louce u lesa složím svoje kosti a přenocuji pod širákem. Je tu krásně! Jen kdyby tu nebyli ti otravní komáři 👿


17.6.čtvrtek

nad Neratovem – Neratov – Vysoký Kořen – Hanička odb. – rozhledna Anna – tvrz Hanička: MAPY.CZ

Sluníčko od rána připaluje… Bude horko. Už teď se těším na Neratovské pivko! Lesní cestou scházím dolů do Neratova. Od kostela Nanebevzetí Panny Marie je pěkný výhled na celou osadu. Vesnicí se Neratov snad ani nedá nazvat 🙂 I když… Málokterá větší vesnice nebo městečko se může pochlubit společenským domem, pivovarem a informačním centrem.

Neratov

Neratov

V roce 1989 měl Neratov pouhé dva obyvatele s trvalým pobytem. Situace se zlepšila až v roce 1992, kdy zde farář Josef Suchár založil sdružení Neratov. Postupně se začalo s obnovou kostela a do Neratova se začali stěhovat další lidé. Dnes už má Neratov 60 trvalých obyvatel. Ale i nadále správně patří pod obec Bartošovice v Orlických horách.

Sdružení Neratov se zaměřuje na pomoc dospělým s lehkým mentálním postižením a postiženým dětem. Díky péči o ně tu získali práci další lidé. Sdružení provozuje chráněné dílny, zahradnictví, hospodu, jídelnu, obchod s poštou a rekreační zařízení. Stará se také o kostel Nanebevzetí Panny Marie, který dostal unikátní skleněnou střechu ve tvaru kříže a je hlavním turistickým tahákem k návštěvě Neratova.

Neratov,kostel Nanebevzetí Panny Marie

Neratov,kostel Nanebevzetí Panny Marie

Po obědě a vynikajícím zdejším pivku odcházím z místní hospody a už teď si říkám, že se sem musím zase někdy vrátit. Z dálky si ještě naposledy fotím kostel.

Neratov

Neratov

Po modré značce jdu přes Vysoký Kořen mířím k tvrzi Hanička a okolním bunkrům a srubům. Asi 400m před rozcestím Černodolská rezervace odbočím doprava na neznačenou lesní cestu a dojdu ke komplexu srubů Lom,Mýtina,Na Pasece,Pozorovatelna. Všechny jsou součástí NS Opevnění Rokytnicka.

Dělostřelecký srub R-H-S 79 Na mýtině

Dělostřelecký srub R-H-S 79 Na mýtině

Tvrz Hanička si nechám na pozdější dobu. Teď pokračuji po červené na Anenský vrch, kde stojí stejnojmená rozhledna. Byla zde postavena v roce 2010, měří 12m a je celoročně volně přístupná. Zatravněná plocha s ohništěm u rozhledny slouží často k přenocování pod širákem.

Rozhledna Anna

Rozhledna Anna

V Anenském sedle doplňuji vodu a jdu bez zastavení ke tvrzi Hanička. Tvrz už je zavřená a nic moc z ní není vidět, protože je obehnaná vysokým pechovým plotem. Ale naproti je vybudovaný dřevěný přístřešek, který mi poskytne útočiště pro dnešní noc.

Tvrz Hanička

Tvrz Hanička


18.6.pátek

tvrz Hanička – Pod Zadním vrchem – Rokytnice v Orlických horách: MAPY.CZ

Ráno je opět sluníčkové. Stejně jako minulė dny, bude i dnes nebe bez mraků a deště. Tvrz Hanička se otevírá až v 9:30. Do té doby ale čekat nebudu. Možná někdy příště…

Po červené jdu k Panské hájovně, kde stojí podobný turistický přístřešek jako u Haničky. Přejdu parkoviště a pokračuji kolem pěchotních srubů Na holém a Nízká. Pod Zadním vrchem si dopřávám krátkou pauzu. Z červené odbočuji na zelenou a mířím do Rokytnice v Orlických horách. 

Rokytnice v Orlických horách

Rokytnice v Orlických horách

Kolem koupaliště stoupám na náměstí T.G.Masaryka. Za chvíli bude poledne a tak zapadnu na zahrádku restaurace Rampušák. Objednávám si meníčko a pivko. Rampušáka z Dobrušky bohužel nemají… , a tak beru zavděk malým kozlíkem 😕 

Rokytnice v Orlických horách,zámek

Rokytnice v Orlických horách,zámek

Po obědě si projdu náměstí a přilehlé okolí. Po obchodech obvykle nešmejdím, ale do cukrárny Sázava zajdu. Prodávají zde totiž Neratovské pivo. Kupuji tři vychlazené kousky v litrových PETkách a svět je hned zase o kousek hezčí 😎 

Následuje pěší přesun na Rokytnické vlakové nádraží. Před odjezdem vlaku si ještě omrknu zvenčí zdejší Muzeum železnice , které se nachází v prostorách bývalé výtopny. 

Rokytnice v Orlických horách,výtopna

Rokytnice v Orlických horách,výtopna

A tím můj vandr po Orlicku končí.


Účastníci: Vlasta

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Česká republika, Navštívené země se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář