KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK A POLSKÁ HORA 2021

                

                KRÁLICKÝ  SNĚŽNÍK  A  POLSKÁ  HORA 

                                                    2021

 

Trasa:

Staré Město pod Sněžníkem – Králický Sněžník – Kladská brána – Polská hora – Palaš – Ramzová


27.4.úterý

Staré Město pod Sněžníkem žst. – Stříbrnice – chata Návrší – Králický Sněžník – Schronisko Na Sniežniku – Domek Myśliwski: MAPY.CZ

Jarní výšlap na Králický Sněžník začínám ve Starém Městě. Po sněhu tady není ani památky, ale nahoře okolo 1000 m.n.m. se dá sněhová pokrývka očekávat.

skiareál Kraličák

skiareál Kraličák

Králický Sněžník

Králický Sněžník

Po modré jdu do Stříbrnic a odtud po žluté, kolem chaty Návrší, k rozc.Nad Adéliným pramenem. Na cestě leží stále dost silná vrstva mokrého sněhu, aby se dalo bežkovat. Nicméně stopa už není upravená. Moc dobře se mi nejde. Přece jen s těžkým báglem se trochu sněhem propadám. Ale na sněžnice to není. Spíš na backcountry běžky 😀 Cesta ubíhá pomaleji, ale počasí je přívětivé a jarní sluníčko příjemně hřeje. Od Stříbrnického sedla sněhu podstatně přibývá… U pramene Moravy dávám delší pauzu a dobírám vodu. Na vrchol Králičáku mi chybí už jen pár stovek metrů. 

pramen Moravy

pramen Moravy

rozcestník pramen Moravy

rozcestník pramen Moravy

Na vrcholu je pouze několik turistů. Vetšinou poláků. Stavba rozhledny nijak nepokročila. Od loňského listopadu, kdy jsem tu byl naposledy, je tu stále ta stejná hluboká jáma a nic víc…

Králický Sněžník (1423m)

Králický Sněžník (1423m)

Pokračuji po zelené značce, na polskou stranu, k Chatě pod Sněžníkem. Ta je otevřená celoročně. A turistů je zde podstatně více. Někteří, podobně jako já, jdou „natěžko“. Turistická sezóna začala naplno 😎

Schronisko Na Śnieżniku (Chata Na Sněžníku)

Schronisko Na Śnieżniku (Chata Na Sněžníku)

Po krátké pauze se vydávám po modré značce směrem na Kamenicu. Cestička vede po vrstevnici cca 1240m.n.m. a je sotva prošlapaná. Na severním úbočí Kraličáku je pořád spousta sněhu. Místy přes 1m.

Králický Sněžník,severní úbočí

Králický Sněžník,severní úbočí

Po asi 1,5 km odbočuji doprava na neznačenou pěšinu a jdu do kopce k loveckému srubu (Domek Myśliwski), kde tuto noc přenocuji. Srub se od mé loňské návštěvy nezměnil. Stojí stále na stejném místě. A je stále volně přístupný.

lovecký srub (Domek Myśliwski)

lovecký srub (Domek Myśliwski)

Chvíli si vydechnu a pak se pustím do přípravy dřeva. Ale je to makačka. Krom trochy chvojí uvnitř srubu, je nutné další dřeva donést z lesa a to je mokré. Ale pomocí podpalovače se zadaří a oheň hoří. Uvnitř srubu je nějakých 6°C, takže trošku tepla přijde vhod. Zaběhnu pro vodu k pramenu, který je odtud slabých 200m a je velmi vydatný. Nakonec kuchyňku vytopím na příjemných 16°C. Pak už jen uvařím večeři, naložím do kachlových kamen a jdu chrnět.


28.4.středa

Domek Myśliwski – Franciska chata HS – kaple Panny Marie – Kladská brána – Kunčická hora rozc. – Chlupenkovec – Polská hora(Rudawiec) – tur.přístřešek pod Polskou horou: MAPY.CZ

Ráno teplota ve srubu poklesla na 9°C, ale topit už nebudu. Uvařím čaj, posnídám a pobalím svoje saky paky. Lesní cestičkou se vracím na naše území.

cesta z loveckého srubu(Domek Myśliwski) k rozc.chata Franciska

cesta z loveckého srubu(Domek Myśliwski) k rozc.chata Franciska

Od rozc.Franciska-HS jdu po červené značce k Adélininu pramenu a Lesní kapli nad Stříbrnicemi. Sněhu je tu o poznání méně než na úbočích Králického sněžníku.

rozc.Pod Ludmilou

rozc.Pod Ludmilou

Adélin pramen

Adélin pramen

Od kapličky pokračuji dál po červené až k bývalé hájovně v Kladské bráně. U mostku doberu z potoku Krupá vodu a udělám obědovou pauzu. Sluníčko sice svítí, ale silný vítr pocitovou teplotu sráží dolů. Takže žádný teplo 😕

Kladská brána - hájovna

Kladská brána – hájovna

Kladská brána

Kladská brána

Cesta stoupá do kopce a sněhové pokrývky přibývá. Na Chlupenkovci(975m) to ještě jde, ale dál Nad Aloisovým pramenem už je vrstva měkkého sněhu souvislá a začínám se bořit 😕

Chlupenkovec

Chlupenkovec

Nad Aloisovým pramenem

Nad Aloisovým pramenem

Odbočím na zelenou značku a pokračuji po hranici na Polskou horu. Podle stop je vidět, že pár turistů tu přede mnou šlo. Ale i tak není cesta dost prošlapaná a každým druhým krokem zajedu hluboko do sněhu. Tohle je regulérní terén na sněžnice. Ale ty bohužel nemám. Nadávám a šlapu pomalu dál… 

Polská hora (Rudawiec)

Polská hora (Rudawiec)

Z Polské hory(1106m) jdu na Jivinu(1077m), opustím hranici a odbočím do Polska. Sestupuji dolů ke staré cestě, kde stojí turistický přístřešek.

tur.přístřešek pod Polskou horou

tur.přístřešek pod Polskou horou

Před lety, kdy ještě nebyl zrekonstruován, jsem zde jednou spal. Dnes tady složím hlavu. Nemá kamínka, ale je bytelný a na povale se dá v dobrém spacáku v pohodě přespat. Teploměr ukazuje 5°C. To je celkem fajn. Povečeřím a zalezu do péřáku. Je v něm teploučko. 


29.4.čtvrtek

Stronie Śląskie – Pod Dzialem – Palaš – Petříkov – Ramzová: MAPY.CZ

V noci trochu pršelo a ráno je mlha. V botách mám mokro. Včera dostaly v hlubokém sněhu zabrat. Na fusekle nasazuji igelitové sáčky a obouvám boty. Je to provizorní řešení, ale vydrží až do Ramzové. Po cestě jdu až k rozc.Dlugi splaw, kde se napojím na modrou značku, která spojuje polskou Bielici s českým Paprskem.

Pralinka

Pralinka

Dojdu na Palaš a rozmýšlím, zda jít či nejít na chatu Paprsek. Nakonec nejdu. Na oběd je ještě brzy. A stejně by se kvuli covidovým opatřením nedalo sedět uvnitř chaty. S obědem od okýnka bych mohl jít jen do velkého stanu, který tu v zimě oficiálně slouží jako převlékárna a ohřívárna pro běžkaře. Samozřejmě ve skutečnosti je ze stanu jedna velká jídelna a nikdo nic neřeší :mrgreen:

Palaš

Palaš

Z Palaše tedy pokračuji na Císařskou loveckou boudu, kde si rozdělám oheň a opeču poslední klobásku. Do Ramzové jdu přes Petříkov, který je v této době téměř liduprázdný. V Ramzové mám do odjezdu vlaku chvíli čas a tak stihnu jedno pivko u okýnka chaty Ramzovské sedlo.


Účastníci: Vlasta

Fotogalerie

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Česká republika, Navštívené země se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář